„Stiprus, kai tu šalia“: pasiilgę gyvo bendravimo

Skemų socialinės globos namai surengė tradicinę socialinės globos įstaigų menų dieną „Stiprus, kai tu šalia“, skirtą paminėti Tarptautinei neįgaliųjų dienai. Tai jau 22-oji šventė, kurios nekantriai laukta. Treji pandemijos metai parodė, kaip pasiilgta scenos, dainų, gyvo bendravimo.
Daina jungia
Šios šventės koncepcija: socialinės globos įstaigų gyventojai koncertuoja kartu su žinomais scenos žmonėmis: savo mieste, rajone ar net visoje šalyje žinomais pop muzikos atlikėjais, bardais, kapelomis, šokėjais. Anksčiau ši šventė rengta Panevėžyje, o pastaruosius vienuoliką metų socialinės globos namų kolektyvus svetingai priima Rokiškio kultūros centro didžioji scena.
Tradiciškai dalyvauti „Stiprus, kai tu šalia“ registruojasi gausus kolektyvų būrys. Ne išimtis ir šie metai: scenoje žiūrovai išvydo net 11-os kolektyvų parengtas programas.
Tikra šio renginio įkvėpėja ir siela yra jo vedėja Gema Jurgelevičienė. Šiemet jai talkino Skemų socialinės globos namų gyventojas Albinas. Į šventę besirenkančius žiūrovus trankiais ir nuotaikingais muzikos kūriniais pasitiko Skemų socialinės globos namų kapela „Skemena“. Taip pat kiekvienas žiūrovas gavo dovaną – tamsoje šviečiančius neoninius akinukus ar apyrankę, kad galėtų spalvingai ploti ir mojuoti mėgiamų dainų ritmu.
Sausakimša salė
Šis renginys laukiamas – tą rodo sausakimša žiūrovų salė. Tradiciškai šventės kvietimai dalinami siekiant aprėpti kuo platesnį rajono bendruomenių, įstaigų, ypač talkinančių neįgaliesiems, ratą. Kvietimai pasiekė ir tolimiausius rajono kampelius – kiekvieną seniūniją. Taip pat pasiekė ir bendruomenes, Rokiškyje įsikūrusių dvejų grupinio gyvenimo namų kaimynus.
Pasigrožėti renginiu atvyko Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Kupiškio, Biržų, Panevėžio rajono savivaldybių atstovai.
Su švente žiūrovus ir dalyvius sveikino Rokiškio dekanato dekanas Eimantas Novikas, kuris įteikė neįkainojamą dovaną – palaiminimą. Seimo pirmininkės pavaduotojas Jonas Jarutis įteikė padėką Skemų socialinės globos namų bendruomenei už neįgaliųjų žmonių talentų paiešką ir puoselėjimą. Tokias padėkas gavo visus šventėje dalyvavusius kolektyvus delegavusios globos įstaigos. Su geriausiais palinkėjimais angelą Skemų socialinės globos namų direktoriui Gintarui Girštautui įteikė Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, o europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės padėką įteikė vicemeras Tadas Barauskas. Kupiškio meras Dainius Bardauskas perdavė šilčiausius palinkėjimus visiems šventės kolektyvams, o Panevėžio rajono savivaldybės atstovai dėkojo ir šventės sumanytojai G. Jurgelevičienei. O Skemų socialinės globos namų bendruomenei įteikė milžinišką šakotį su palinkėjimu, kad bent po spygliuką tektų kiekvienam šios gausios bendruomenės nariui.
Dainų daugiau, nei planuota
Tradiciškai, kiekvienas kolektyvas scenoje atlieka po dvi dainas. Tačiau šventę atidaręs šeimininkų – Skemų socialinės globos namų – duetas Ana ir Julius, kartu su šalies scenos žvaigžde Inga Valinskiene šiek tiek pakoregavo scenarijų. Salė suošė išgirdusi pirmuosius dainos apie dievišką žiemą posmelius. O toliau – emocinga ir šilta „Gėlė“, taip pat jautrumu ir nuoširdumu kerinti daina „Du paukščiai“. Kartu su atlikėjais scenoje pasirodė ir Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos Choreografijos skyriaus jaunosios šokėjos. Šių ir kitų pasirodymų nuotaiką perteikti padėjo ir unikali, tik šiemet Rokiškio kultūros centro įsigyta šviesos įranga.
Žiūrovai garsiais aplodismentais įvertino I. Valinskienės bei Anos su Juliumi pasirodymą.
Po jų į sceną žengė Strūnos socialinės globos namų kolektyvas kartu su Švenčionių kultūros centro kapela „Kaimynai“. Šio pasirodymo metu skambėjo ne tik nuotaikingos dainos, bet ir senieji instrumentai – cimbolai, basetlė.
Obelių socialinių paslaugų namų kolektyvo pasirodymas buvo žavus jaunatviška energija, įdomia scenografija, ir tyru, vaikišku nuoširdumu.
Jaunatviška energija žavėjo dvi Emilijos: Vaitkutė ir Venediktovaitė, kurios koncertavo Zarasų socialinės globos namų duetu: Žydrūnu ir Erlandu.
Linkuvos socialinės globos namų atlikėjai kartu su Linkuvos bažnytinio choro vadove, vargonininke Marija Kacilevičiūte dainomis išreiškė palaikymą kovojančiai Ukrainos tautai. Ukrainiečių liaudies dainos „Tu motule mana“ metu scena sušvito geltonai mėlynai – Ukrainos vėliavos spalvomis. Šia jautria gaida baigėsi pirmoji koncerto dalis. Į pertrauką žiūrovus šventės vedėjai palydėjo jautriais Skemų socialinės globos namuose gyvenančio poeto Broniaus žodžiais apie žiemą ir sniegą, kuris yra išblyškusių sapnų trupiniai, perdegusių kentėjimų nuolaužos, saulės išblukintų svajonių likučiai.
Antrosios dalies toną uždavė energingas ir pozityvus Kupiškio socialinės globos namų kolektyvo pasirodymas. Jie planavo koncertuoti kartu su baritonu Andriumi Apšega, tačiau vėliau dėl svarbių priežasčių žvaigždė negalėjo pasirodyti šiame koncerte. Taigi, šių namų meno vadovui Sigitui Malinauskui teko imtis lyderio vaidmens.
Ne mažiau nuotaikingos buvo ir Jurdaičių socialinės globos namų kolektyvo parengtos dainos „Pelėda“ ir „Vienintelė“, kurias atlikti padėjo įvairių televizijos konkursų dalyvė Jolanta Gižienė.
Visagino socialinės globos namų solistas Aleksandras su poete, rašytoja, dainų autore ir atlikėja Hana Vinokur parengė kamerinį pasirodymą, kuriame taip pat buvo ukrainietiškų akcentų – populiari daina „Červona ruta“.
Apie artėjančias Kalėdas priminė Kėdainių socialinės globos namų į sceną pakviestas Kalėdų senelis. Šventinę nuotaiką kūrė ir studijos „Carpe diem“ šokėjos, kartu su vadove Raminta ir profesionalia šokėja Violeta. O suskambus antrai dainai paaiškėjo, kokia gi žvaigždė talkina šiam ugningam kolektyvui – tai grupių „Prologas“, „Pusbroliai Aliukai ir sesutė“ solistas Kęstutis Valionis.
Strėvininkų socialinės globos namų gyventojai kartu su Arvydu Vilčinsku griovė kėdainiečių prišauktos žiemos kerus smagia daina „Vasarėlė“. O antroji daina buvo smagiu ir simboliniu pavadinimu – „Pabandom iš naujo“.
Įsilinksminę žiūrovai nė nepastebėjo, kad atėjo eilė paskutiniam vakaro pasirodymui: į sceną buvo pakviesti Jotainių socialinės globos namų dainininkai kartu su lietuviškos estrados garsenybe Irena Ulvydaite. Ir pirmoji daina „Ar girdi“ nepaliko abejingų, o štai antrąją – „Skrido paukščiai“ kartu jau dainavo visa salė. Nutilus aplodismentams, į sceną buvo pakviesti visi šventės dalyviai, kartu su Skemų socialinės globos namų gyventojais Ana ir Juliumi atlikti finalinę dainą „Ačiū, kad šalia esi“. Nepastebėtos ištirpo keturios šventės valandos, palikdamos šilčiausius įspūdžius. Kalbinti žiūrovai atviravo: tai buvo taip jautru, nuoširdu, kad akių kampučiuose pasirodydavo ašaros.
Šią šventę organizavo Skemų socialinės globos namų bendruomenė. O už paramą ji dėkinga generaliniam rėmėjui AB „Rokiškio sūris“, rėmėjams UAB „Rokiškio mėsinė“ ir UAB „Lamikara“. Taip pat informaciniams rėmėjams: „Gimtajam Rokiškiui“ ir „Rokiškio Sirena“. O kartu su šalies socialinės globos namų įstaigų talentais koncertavusios žvaigždės išsivežė ne tik šiltus prisiminimus, bet ir unikalią, pagal senovines Aukštaitjos krašto tradicijas iškeptą, Lietuvos tautinio kulinarinio paveldo ženklu pažymėtą jūžintiškės Jūratės Puslienės iškeptą duoną…